Categorized | Tech

VPN – Jak bezpieczny jest twój internet?

Posted on 15 April 2013 by Krisu

FavoriteLoadingDodaj do ulubionych

KILKA SŁÓW O BEZPIECZENSTWIE

network_security

W dobie powszechnego destępu do internetu każdy mógłby stwierdzić że internet jest w zasadzie wolny i bezpieczny. Wchodząc do sklepu nasz dostawca w miare naszych finansowych możliwośći załatwia nam najszybsze i najbezpieczniejsze łącze. Jest to stwierdzenie co najmniej błędne, z jakiejkolwiek perspektywy by na to nie patrzeć.

Z jednej strony w wielu krajach zagrożona jest wolność internetowego słowa a w panstwach takich jak Północna Korea, Syria, Iran czy Arabia Saudyjska elektroniczne słowo poddawane jest ciągłej filtracji i cenzurze. Z drugiej strony, nawet w wydawać by się mogło wolnych krajach internet podlega ograniczeniu ze względu na geograficzne położenie ponadto nieustannie narażeni jesteśmy na wszelaki spam, internetowy sniffing, ataki hakerskie czy tez zagrożenie wirusami komputerowymi. A nasz dostawca internetowy nie ważne jak najlepszego programu antyvirusowego czy zapory byśmy nie używali ma wglad do całej naszej aktywnosci internetowej w postraci dziennikow (ang. log).

Kiedy mowa o bezpiecznym necie, nie ważne czy  chodzi nam o bezpieczne kożystanie z np. banku internetowego, kożystanie z darmowych hotspotów, wymianie plików p2p czy tez używanie tzw. “remote access” z innym użądzeniem na drugim końcu kuli ziemskiej, nie obędzie się bez wspomnienia o sieciach VPN.

WITAMY W ŚWIECIE  VPN

2

Wg. definicji wikipedii “VPN (ang. Virtual Private Network, Wirtualna Sieć Prywatna) –to tunel, przez który płynie ruch w ramach sieci prywatnej pomiędzy klientami końcowymi za pośrednictwem publicznej sieci (takiej jak Internet) w taki sposób, że węzły tej sieci są przezroczyste dla przesyłanych w ten sposób pakietów. Można opcjonalnie kompresować lub szyfrować przesyłane dane w celu zapewnienia lepszej jakości lub większego poziomu bezpieczeństwa”.

Tak wiec w zaogólnieniu sieć VPN to pewnego rodzaju prywatny zaszyfrowany tunel pomiedzy naszym komputerem a internetem. Tunelowanie jest procesem szyfrowania pakietów z danymi, tak by uczynić je niemożliwymi do przeczytania, gdy przechodzą przez sieć publiczną. Jest całe multum firm które zajmują sie dystrybucją oraz implementowaniem VPN począwszy od firm którym zależy na bezpieczanym zdalnym dostępie pracowników do ich sieci z każdego miejsca na którym przebywają, a na zwykłym Kowalskim któremu bezpieczeństwo w necie nie jest obojętne koncząc.

Siec VPN działa na zasadzie pośrednictwa, cały przepływ pakietów (informacji) przechodzi przez zewnętrzne serwery działające w różnych miejscach na swiecie, nasze IP w rzeczywistosci przyjmuje IP serwera serwisu VPN a ponieważ przepływ ten jest zaszyfrowany staje sie on odporny na jakiekolwiek ataki czy inwigilacje.

SZYFR SZYFROWI NIE RÓWNY!

IC229607

Ok teraz gdy wstęp mamy za sobą ktoś mógłby spytać jak to się dzieje iż kożystanie z takich zabezpieczeń daje nam takie duże bezpieczeństwo?

Wszystko to dzieki używaniu specjalnych protokołów zabezpieczających.

Ostatnio miałem okazję przetestować VPN w oparciu o protokuł PPTP, zarówno na komputerze PC jak i na użadzeniach mobilnych ( iphone, ipad), muszę przyznać iż konfiguracja sprowadzona jest tutaj do minimum, nie zauważyłem też wiekszego obciążenia mojej sieci czy też nieprzewidzianych rozłączeń (tzw, drop out)

poniżej pozwoliłem sobie przedstawić podstawowe rodzaje protokołów:

PPTP:

(ang.Point to point tunneling protocol) Najmniej konfliktowy ale i zapewniający najniższy poziom bezpieczeństwa 128 bitowe szyfrowanie. Zabezpieczenia tego protokołu zostały złamane już dawno temu i jest uważany za mniej bezpieczny, mimo to wciąż bardzo popularny.

L2TP:
Czyli Layer 2 Tunneling Protocol – do zapewnienia poufności używa sie 256 bitowe szyfrowanie. Zazwyczaj Client-to-Site, prosta konfiguracja i autoryzacja na podstawie loginu i hasła. Wyraźny podział na serwer (router) i klienta (zdalny komputer). Serwer musi mieć publiczny (routowalny) adres IP. protokół bardziej bezpieczny niż jego poprzednik ale wymagający własnorecznej konfiguracji.

SSTP:

Od angielskiego Secure Socket Tunneling Protocol, SSTP ) jest nowym protokołem tunelowania korzystającym z protokołu HTTPS realizowanego za pośrednictwem portu TCP 443 protokół sstp używa kanał SSL3.0 (SSL, Secure Sockets Layer) Kanał SSL dostarcza zabezpieczenia na poziomie 2048 bitowym złamanie takiego szyfru wedłóg grupy The Lenstra standardowemu komputerowi PC zajęło by około 1.5 miliona lat. LOL!

OpenVPN:

To pakiet oprogramowania, który implementuje techniki tworzenia bezpiecznych połączeń punkt-punkt (VPN) lub strona-strona w sieciach routowanych lub mostkowanych. Umożliwia on tworzenie zaszyfrowanych połączeń między hostami przez sieć publiczną Internet.

PLUSY

Reasumując, sieć VPN ze względu na swoje bezpieczne szyfrowanie zapewnia prywatny akces do internetu. Połączenie tunelem VPN staje bezpieczne  i odporne na jakiekolwiek zewnętrzne ataki.

Wiele Stron internetowych ma zaimplementowane ograniczenia geograficzne, usługi takiej jak Netfilx, Love film, Hulu czy nawet youtube dostępne ze swoimi zasobami są w jednym państwie lecz ograniczone lub zabronione w innym, kożystając z serwerów VPN ulokowanych w innych państwach usługi te stają sie dla nas dostępne gdyż zmieniane zostaje IP computera na IP kraju w którym usługa ta jest dostępna.

Sieci komputerowe

Dodatkowo wielu usługodawców VPN w swojej ofercie wymienia mnogą liczbe serwerów umieszczonych w różnych państwach.

Wielbiciele wymiany plików p2p mogą spokojnie kożystać z klientów bittorrent ( uwzględniając że dostawca serwisu VPN pozwala na kożystanie z p2p).

Szukając najlepszego usługodawcy zalcane jest także aby ten posiadał szybką i przyjazną obsługę klienta. Możliwosć zapłaty w formie paypal. Częste jest także oferowanie pierwszego miesiąca gratis aby przetestować serwis oraz możliwość zakupu usługi na miesiąc,  kwartał, pół roku , rok. itd.

A wy co myślicie o idei VPN? jak bezpieczny jest wasz internet ?

kriss-thumbnail

VPN – Jak bezpieczny jest twój internet? 5.00/5 (100.00%) 6 votes

1 Comments For This Post

 1. Rockid Says:

  Ciekawe jak sie sprawa ma teraz po opublikowanych materiałach snowdena na temat powszechnej inwigilacji przez NSA, założę sie ze nawet vpn nie jest już tak bezpieczna forma kryptologiczną

Leave a Reply

Advertise Here
Advertise Here

Pogoda

 

8.4°C
odczuwalne 8.4°C
Duże zachmurzenie

Dzisiaj:
9°C / 6°C
 
śroczwpiąsobniepon
11°

RELATED SITES

Polls

Efekt Cieplarniany ?

 • oddziałowywanie czlowieka. (50%, 1 Votes)
 • działanie natury. (50%, 1 Votes)

Total Voters: 2

Loading ... Loading ...

Wydarzenia kulturalne

w kraju i za granica

Chcesz nas wspomóc ?

Horoskop

Here are some economic and stock market news:

 • Facebook
 • LinkedIn
 • Twitter
 • Tumblr
 • Picasa
 • Flickr
 • YouTube
%d bloggers like this: